V rodinných domech, kde rodinný život kyne v plné síle, je vytváření příjemného a pohodlného prostředí jednou z klíčových priorit. A jak by taky ne, když v domově trávíme většinu svého času. S tím souvisí mnoho aspektů – od vybavení, přes dispoziční řešení, až po energetickou náročnost objektu. Právě v této souvislosti se mnozí majitelé rodinných domů začínají přiklánět k možnosti instalace tepelných čerpadel svépomoci.
Představte si na chvíli, že jste Tomáš. Tomáš je šťastným majitelem rodinného domu na pražském předměstí. Domek s malou zahradou, kde každé léto pořádá grilovačky s přáteli a kde si jeho děti mohou hrát na houpačce. Ale zima je v České republice dlouhá a s příchodem chladnějších měsíců se Tomášovi začínají děsit výdaje na vytápění.
Jistě, existuje nespočet možností, jak svůj dům vytápět. Ale Tomáš je praktický člověk. Chce nejen ušetřit, ale také přispět k ochraně životního prostředí. A tak se rozhodl pro tepelné čerpadlo svépomoci.
Tepelné čerpadlo, jak už název napovídá, je zařízení, které „čerpá“ teplo z jednoho místa a přemisťuje ho na jiné. Může tak využít teplo z okolního prostředí – vzduchu, vody nebo země – a přeměnit jej na teplo, které můžeme využít k vytápění našeho domu. V praxi to znamená, že i v mrazivých zimních dnech, kdy je venku třeba minus deset, dokáže čerpadlo ze vzduchu „vytáhnout“ teplo a využít ho k vytápění domu.
Tomáš je řemeslně zručný a rozhodl se čerpadlo nainstalovat svépomocí. Tím mohl ušetřit na nákladech za instalaci a při troše štěstí a důkladné přípravě se mu podařilo tento projekt dokončit během jednoho víkendu.
A jaké jsou výsledky? Tomášovi se podařilo výrazně snížit náklady na vytápění. Místo dřeva a uhlí, které musel neustále nakupovat, nyní využívá přirozené teplo ze svého okolí. Tím nejen že šetří peníze, ale také přispívá k ochraně životního prostředí.
Příběh Tomáše je příkladem toho, jak mohou majitelé rodinných domů těžit z výhod tepelných čerpadel svépomoci. Je to sice investice, ale jejím výsledkem je nejen úspora nákladů, ale i příspěvek k trvale udržitelnému životnímu stylu. A kdo by nechtěl mít domov, který je nejen pohodlný a útulný, ale také šetrný k životnímu prostředí?