Topení v rodinných domech i provozovnách se dá vyřešit pomocí automatických kotlů, které mají tepelnou ztrátu do 50 kW. Jedním z parametrů je i výběr paliva.
Kotle na tuhá paliva
Používanými kotly na tuhá paliva jsou teplovodní kotle na kusové dřevo, kombinované kotle dřevo – elektřina a kotle na pelety. Kombinace s ekvitermní regulací otopného systému přináší zdroj tepla s nejvyššími užitnými vlastnostmi. U kotle na pelety je díky velkému zásobníku paliva a velké kapacitě popelníku umožněn bezobslužný provoz.
- Kotel může být vybaven různými druhy regulátorů.
- Základní regulátor ADEX LH REG5 – řídí spalování a modulaci výkonu v závislosti na změnách v odběru tepla otopným systémem.
- Ekvitermní regulace ADEX Comfort – regulátor automaticky řídí optimální tepelnou pohodu vytápěného objektu, optimální teplotu kotle (i v útlumovém režimu) i nahřívání bojleru TUV.
- Regulátor ADEX Renes O1 – kombinace regulace kotle jednoduchého jednookruhového otopného systému. Kombinace s dalšími regulátory není zapotřebí.
- Regulátor ADEX Renes AM – může fungovat pomocí bezdrátového rozhraní až s několika dalšími regulátory. Je možná kombinace vytápění radiátory s podlahovým vytápěním.
Kotle na dřevo
Při provozu kotle na dřevo je třeba dodržovat několik hlavních zásad.
- Stanoviště kotle je v suchém a dobře větraném prostoru. Je nutné ho zajistit proti přetopení. Některé kotle jsou vybaveny pojistným obtokovým zařízením. Což znamená, že při překročení teploty přes 95 °C spustí pojistná armatura studenou vodu do speciální chladící smyčky zabudované v kotli.
- Zajištění dostatečné teploty vratné vody. Vyřešeno automatickým mísícím ventilem a oběhovým čerpadlem s termostatem na krátkém okruhu kotle. Druhou možností je elektronická regulační jednotka s mísícími ventily ovládanými servopohonem. Třetí variantou je zařízení vhodné pro automatický systém nabíjení akumulačních nádrží.
- Pravidelné čištění kotle
- Zajištění tahu komína.