de de de


Novinky:
Home » Elektronika » Co je to osciloskop? A kdy se používá?
Co je to osciloskop? A kdy se používá?

Co je to osciloskop? A kdy se používá?

V elektronických laboratořích představuje osciloskop jeden z nenahraditelných přístrojů. Současný trh je rozmanitý a nabízí několik různých variant, přičemž z nejširšího hlediska se osciloskopy rozdělují na analogové a digitální. Samotné zařízení prošlo poměrně velkým vývojem.

Osciloskop je elektronický měřicí přístroj, jenž disponuje obrazovkou, na které je zaznamenáván průběh měřeného napěťového signálu. Co se týče analogových variant, ještě se dále v dané skupině setkáte s osciloskopy klasickými, paměťovými a vzorkovacími. Digitální provedení zase spolupracuje s počítačem a je přesnější než analogová alternativa.

Osciloskop má jeden důležitý úkol, a to viditelně zobrazovat elektrické signály na obrazovce, bez čehož by nebylo možné vyvíjet elektronické obvody. Snadno tak můžete sledovat chování obvodů, případně řešit a odstraňovat různé vzniklé závady.

Historie

První analogový osciloskop spatřil světlo světa v roce 1947. Za jeho vznikem stála americká společnost Tektronix. Osciloskop tehdy nabízel funkce, které se využívají dodnes, jako jsou například přesný měřicí vertikální zesilovač, kalibrovaná spouštěná časová základna, stabilizované napájecí napětí a podobně.

U moderních modelů jsou však některé funkce dokonalejší, například digitální přístroje umožňují sledovat signály v 3D oblasti, a to v různých časových rozpětích. Samozřejmostí je vnitřní úložiště s možností vnějšího úložiště (USB). Dále osciloskopy mají různá komunikační rozhraní, jako jsou GPIN, LAN a tak dále. Záleží tedy na tom, co od osciloskopu očekáváte.

Analogové osciloskopy

Signál se na obrazovce zobrazuje neustále, ovšem nemáte k dispozici vzorkování, matematické výpočty a aproximaci. Přestože by se mohlo zdát, že digitální osciloskopy vytlačily analogové, jste na omylu. Stále jsou analogové varianty velice oblíbené.

Digitální osciloskopy

Spousta laboratoří však preferuje digitální osciloskopy, které jsou k dostání od mnoha značek. Mezi předními světovými výrobci jsou firmy jako Tektronix, Siglent, Fluke a Agilent.

Dále se ještě setkáte s osciloskopy přenosnými, počítačovými a skopometry. Dokoupit si můžete různá příslušenství, například potřebujete sondy, které bývají napěťové a proudové. Připojují se jak k digitálním, tak i analogovým přístrojům. Ještě mezi příslušenstvím narazíte na měřicí hroty s háčkem, propojovací kabely, adaptéry, atenuátory a podobně. Nabídka je opravdu široká.

Jestliže hledáte prodejce osciloskopů, a to digitálních i analogových, podívejte se do pestrého produktového portfolia e-sopu TME.eu. Nabídka je rozdělena do přehledných kategorií, takže si stačí si vyfiltrovat parametry, jež od daného zařízení očekáváte. Spokojení budete s rychlostí dodání i kvalitou a cenovou politikou.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu