Finanční gramotnost hraje v našich životech stále důležitější roli. V dnešní době se tato gramotnost zdaleka netýká jen peněz jako takových, ale také orientace v množství rozmanitých finančních produktů. Navíc se v ní kombinují znalosti a dovednosti z různých oborů, zejména z ekonomie, účetnictví a práva. Finanční gramotnost nám umožňuje nejen lépe spravovat své vlastní finance, ale také v případě potřeby pomoci například našim blízkým. V případě, že jste tak například známému půjčili určitý finanční obnos a on vám ho teď nechce vrátit, víte, že v této situaci můžete využít elektronický platební rozkaz. Jedná se o účinný prostředek k vymáhání dluhů, který žalující straně umožňuje své peníze získat zpět rychlejší a snadnější cestou.
V článku najdete
Funkce, forma a podmínky elektronického platebního rozkazu
I když se termín elektronický platební rozkaz zdá na první pohled komplikovaný, ve skutečnosti tomu tak není, zjednodušeně řečeno se jedná o digitální verzi obvyklého listinného platebního rozkazu, a je tak jednou z forem soudního rozhodnutí, které se vztahuje k žalobě na zaplacení určité finanční částky dlužící stranou. Motivem pro vznik a stále rostoucí oblibu těchto platebních rozkazů byla jednak snaha o zrychlení soudních řízení, kterými jsou mnohé soudy poměrně zahlcené, a také snaha o sjednocení právních záležitostí, které s těmito spory souvisí, na území celé Evropské unie. Z právního hlediska je tak elektronický platební příkaz, jeho obsah, forma a další záležitosti definován v novele občanského soudního řádu č. 123/2008 Sb.
Jednou ze základních podmínek pro využití elektronického platebního rozkazu je výše částky, které se spor týká, ta nesmí být vyšší než jeden milion korun. Hlavní výhodou využití elektronického platebního rozkazu je zejména rychlost soudního řízení. Vzhledem k tomu, že jde o zkrácené řízení, tedy bez jednání a slyšení účastníků, je při splnění všech podmínek o návrhu na vydání tohoto rozkazu rozhodnuto již během několika týdnů. U klasického řízení je to v řádu několika měsíců až let. Další výhodou je i skutečnost, že žalované straně při využití elektronického platebního rozkazu náleží kromě dlužné částky také úroky z prodlení.
Jak podat návrh na vydání elektronického platebního rozkazu?
Podání návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu není nikterak složité a výhodou je také to, že nikam nemusíte, návrh se totiž podává pouze online, prostřednictvím zvláštního elektronického formuláře, který byl vypracován ministerstvem spravedlnosti. Formulář naleznete na serveru e-Podatelny ministerstva a jeho nutnou součástí, bez které formulář nelze odeslat, je ověřený elektronický podpis žalobce. Formulář obsahuje osm následující částí: Soud, kterému je návrh určen; Účastníci a jejich zástupci – žalobce, žalovaný; Předmět – právo na zaplacení peněžité částky; Náhrada nákladů řízení; Soudní poplatek; Bankovní poplatek; Petit a Přílohy. Vyplnění formuláře je poměrně intuitivní, jeho součástí je navíc i množství nápověd, v rámci nichž vybíráte jednu z nabízených možností, a nemusíte tak složitě přemýšlet nad vlastní variantou. Po vyplnění všech povinných informací se formulář bez problémů odešle.
Žalobci pak následně po zpracování formuláře přijde e-mail o přijetí návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu a následně rovněž e-mail s údaji pro zaplacení soudního poplatku za elektronický platební rozkaz, ten může mít různou výši. V případě, že jde o vymáhání dlužné částky do deseti tisíc korun, je soudní poplatek čtyři sta korun, pokud je výše dlužné částky mezi deseti a dvaceti tisíci korunami, činí poplatek osm set korun, při dlužné částce vyšší než dvacet tisíc činí tento poplatek následně vždy čtyři procenta z této žalované částky.
Elektronický platební rozkaz – co znamená pro dlužníky
O vydání či nevydání elektronického platebního rozkazu se rozhoduje pouze na základě formuláře, který vyplní a odešle žalobce. V protikladu s klasickým soudním sporem tedy neprobíhá žádné jednání, ani dokazování žalovaného. Z právního hlediska má ale samozřejmě dlužící strana možnost s elektronickým platebním rozkazem nesouhlasit. Jedním ze způsobů, jak se toho soud snaží dosáhnout, je to, že vydaný elektronický platební rozkaz musí být vždy doručen do vlastních rukou dlužníka. Pokud dlužník následně s tímto rozkazem nesouhlasí, může proti rozkazu podat do patnácti dnů od doručení tak zvaný odpor. V takovém případě pak musí soud elektronický platební rozkaz zrušit a nařídí klasické jednání, které s sebou přináší samozřejmě časovou prodlevu celého případu. Jestliže tak žalovaný neučiní, nabývá elektronický platební rozkaz po patnácti dnech právní moc. Od toho okamžiku žalující strana může svůj dluh začít prostřednictvím exekutora vymáhat. V naprosté většině případů ale k zásahu exekutora dojít nemusí, neboť většina dlužníků raději své dluhy uhradí dobrovolně.
Elektronický platební rozkaz a jeho možná úskalí
Přednosti a výhody elektronického platebního rozkazu jsou zřejmé. Existují ale také určité komplikace, které je třeba mít vždy na mysli. Jednou z nejčastějších je to, že mnoho dlužníků si záměrně a vědomě nepřebírá svou poštu. Pak ale nemůže dojít ke splnění podmínky pro to, aby elektronický platební rozkaz nabyl platnosti, a soud pak nakonec musí tento rozkaz zrušit. V určitých případech může být problematická i maximální částka, kterou lze prostřednictvím elektronického platebního příkazu vymáhat, v mnoha případech je dlužná částka vyšší než milion korun, a formu elektronického rozkazu tak nelze využít.