de de de


Novinky:
Home » Finance » Jak podnikat na Slovensku?
Jak podnikat na Slovensku?
business 1546033800

Jak podnikat na Slovensku?

Své podnikání v dnešní době nemusíte omezovat pouze na území České republiky. Pokud se zabydlíte například na Slovensku, můžete tam svůj business rozjet stejným způsobem, jako kdekoliv jinde. Jen je zapotřebí vědět, jak takové podnikání založit, co k tomu budete potřebovat a podobně. A právě na toto téma bude zaměřen tento článek.

Zvolte si vhodnou formu podnikání

Váš odrazový můstek bude podobný, jako v České republice. Nejjednodušší start v podnikání představuje vyřízení živnostenského listu. Osobou samostatně výdělečně činnou se můžete stát poměrně rychle a jednoduše. Stačí vám k tomu splnit jen několik základních podmínek.

  • Minimální věk 18 let
  • Bezúhonnost
  • Způsobilost k právním úkonům
  • Uhrazení poplatku 5 EUR

Pokud nebudete mít čas, nemusíte navštěvovat příslušný živnostenský úřad, ale vše vyřídíte i elektronicky, popřípadě to za vás provede osoba, jíž dáte plnou moc.

Jestliže se vaším cílem stane společnost s ručením omezeným, čeká vás už trochu více administrativy. Nejprve to bude sepsání společenské smlouvy, následovat bude souhlas správců daně se zápisem společnosti do obchodního registru, získání osvědčení o živnostenském oprávnění, splacení základního jmění a zápis s.r.o. do obchodního registru.

Jak je to s DPH?

Vědět byste měli také to, kdy vám vyvstává povinnost registrace k platbě daně z přidané hodnoty. Je to vždy po dosažení určité finanční sumy v časovém období dvanácti měsíců. Tento krok musíte provést do deseti dnů od vzniku takové události.

Samozřejmě neopomínejte ani na správné vedení vašeho účetnictví. To znamená přehledné evidence o dílčích a celkových příjmech, ale také pohledávkách nebo zásobách na skladě. Takový model nastane v situaci, kdy budete provozovat například internetový obchod.

rawpixel / Pixabay

Chcete prodávat na internetu?

Jak můžete správně tušit, podnikat na Slovensku nemusí být ničím obtížným a složitým. Pozor byste si měli dávat jen na to, když budete prodávat sortiment třeba prostřednictvím e-shopu. Pak je třeba dbát slovenského zákona, který vám praví, co všechno musíte uvádět v takovém internetovém obchodu.

Z České republiky asi budete vědět, že je to minimálně obchodní název, jméno, adresa podnikání, ale také právní forma, identifikační číslo, adresa elektronické pošty a telefonní číslo. Chybět by dokonce neměla ani adresa orgánu dozoru. Ani na to nesmíte zapomínat. Všechny tyto údaje uveďte do vhodné části vašeho webu. Nejčastěji jsou to kontakty nebo typická stránka „o nás“.

Nebojte se podnikání na Slovensku. V porovnání s Českou republikou jde o minimální rozdíly a povinnosti, jež zvládne každý nadšenec zapálený do svého businessu. Tak neotálejte a pusťte se do podnikání v zemi, kde možná úspěšně rozvinete své možnosti a schopnosti.

5/5 - (1 vote)
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu