de de de


Novinky:
Home » Finance » Jak správně fakturovat? Tyto náležitosti by na faktuře neměly chybět
Jak správně fakturovat? Tyto náležitosti by na faktuře neměly chybět

Jak správně fakturovat? Tyto náležitosti by na faktuře neměly chybět

Jestliže podnikáte, pak je pro vás faktura velice podstatným dokladem. Jak má ale dle platné legislativy vypadat a jaké jsou její základní náležitosti? Faktura je účetním dokladem, jehož podoba je pochopitelně dána zákonem, respektive najdeme v něm alespoň její základní body. A právě s nimi vás nyní seznámíme v následujících řádcích. Hlavní rozlišení je podle toho, zda jste či nejste plátcem DPH.

DPH neplatíte a nevedete účetnictví

Účetní doklad zde nevyžaduje tolik náležitostí, jako u plátce DPH. To znamená, že byste měli dodržet jen několik základních podmínek a vystavení faktury by pro vás neměl být žádný problém. V první řadě je to označení účastníků, to znamená vaše údaje včetně těch zákazníkových. Na fakturu musíte vyplnit především informace o dodavateli:

  • jméno a příjmení (v případě OSVČ),
  • název firmy (v případě s. r. o.),
  • sídlo firmy nebo fyzické osoby (fakturační adresa)
  • IČ,
  • označení registru, ve kterém jste jako podnikatelé zapsaní (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík apod.).

Dále by neměl chybět předmět dané činnosti nebo název prodávaného zboží. Zapomenout logicky nesmíte také na cenu. A to nejenom v rámci dílčího rozpisu, ale také dohromady. To znamená, celková cena za vše. Nakonec je třeba nevynechat datum vyhotovení faktury, potažmo datum splatnosti a přidružené náležitosti související s identifikací platby na bankovním účtu.

edbaeaceecddfebcd

DPH neplatíte a vedete si účetnictví

Účetnictví vedou například právnické osoby, fyzické osoby s příjmy nad 25 milionů Kč ročně, nebo fyzické osoby na základě dobrovolného rozhodnutí. Vedete-li účetnictví, vaše faktury se stávají účetním dokladem a jejich podobu tak upravuje zákon o účetnictví. Informace o dodavateli jsou stejné jako v předchozím případě:

  • jméno a příjmení (v případě OSVČ),
  • název firmy (v případě s. r. o.),
  • sídlo firmy nebo fyzické osoby (fakturační adresa)
  • IČ,
  • označení registru, ve kterém jste jako podnikatelé zapsaní (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík apod.),
  • v případě právnické osoby údaj o zápisu včetně oddílu a vložky.

Zapomenout ale nesmíte ani na popis služby, kterou poskytujete, celkovou cenu a datum vystavení faktury.

DPH platíte

Pokud se řadíte do skupiny plátců DPH, potom vám z pohledu povinných údajů na faktuře vzniká mnohem rozsáhlejší povinnost. Vedle uvedení daňového identifikačního čísla je to především den uskutečnitelného zdanitelného plnění, základ daně, sazba daně a velikost daně. Někdy mohou být udávány dokonce i režimy DPH. Vystavení takové faktury není nemusí být pro laika úplně snadné. Pokud na nic z výše uvedeného nezapomenete, můžete si být jisti, že vámi vystavené faktury jsou v pořádku, a hlavně korespondují s platnou legislativou. Vyhnete se tak problémům s odpovědnými státními orgány i s případným proplacením faktury. Pokud budete postupovat pečlivě a na počátku podnikání si připravíte vlastní vzor, můžete jej pak bez obav používat při každodenním fakturování.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu