de de de


Novinky:
Home » Finance » Kdy můžete na aukci energií ušetřit?
Kdy můžete na aukci energií ušetřit?
podnikatelska

Kdy můžete na aukci energií ušetřit?

Elektronické aukce se staly populárním nástrojem, jak ušetřit za energie. Po prvních Říčanech se tohoto prodeje energií účastní další města a obce. Jaká rizika s sebou elektronické aukce nesou a jak můžete tímto způsobem ušetřit?

Jak e-aukce fungují

E-aukce jsou legitimním nástrojem, jak pomocí soutěže získat nejvýhodnější podmínky na trhu. Provozovatelé aukcí slibují úsporu v řádech desítek procent. To je hlavní důvod, proč k tomuto kroku města a obce přistupují a vyzývají své občany, aby se do aukce zapojili.

Zájemce se ještě před tím, než zná vítěze aukce, zaváže k tomu, že s tím, kdo nabídne nejnižší cenu, podepíše smlouvu. Zájemce tedy podepíše smlouvu s pořadatelem aukce, a ve většině případů ani nezná účastníky aukce.

V aukci rozhoduje převážně cena, další parametry nejsou zohledněny. Přitom je jen na pořadateli aukce, zda účastníky aukce předem prověří, zjistí si reference a historii daných společností. Důležitá může i spolehlivost dodavatele, zákaznický servis apod.

podnikatelskaZájemce o nižší cenu energií se zaváže k podpisu smlouvy s vítězem aukce, pokud pomocí aukce dojde k úspoře. Pokud smlouvu s dodavatelem nakonec neuzavře, může být sankcionován (které závisí na podmínkách pořadatele aukce).

Radnice jako záštita

Jelikož počet e-aukcí energií vzrůstá, vytvořil Energetický regulační úřad manuál pro spotřebitele, aby při aukci neprohloupil – tj. aby nezískal aukcí ve výsledku méně výhodné podmínky než před aukcí.

Jistotu ve spotřebiteli, a tudíž i nižší míru opatrnosti, vzbuzuje právě to, že k účasti v aukci vyzývá radnice a k uzavírání smluv s organizátorem aukce poskytuje většinou prostory. Ačkoli město nebo obec tímto způsobem aukci zaštiťuje, nenese za výsledek aukce žádnou právní odpovědnost – tu nese spotřebitel na straně jedné a organizátor aukce a vítěz aukce na straně druhé.

Jaká je možná úspora?

Energetický regulační úřad ve svém doporučení pro spotřebitele upozorňuje dále na fakt, že neregulovatelná složka tvoří u elektřiny asi 45 % a u plynu zhruba 75 %, proto je manévrovací prostor pro snížení konečné ceny pro spotřebitele omezený.

Navíc podpisem smlouvy s vítězem aukce se upisujete na určité období, budou-li ceny energií na trhu dále klesat, může se stát, že vaše nové podmínky budou méně výhodné než aktuální situace na trhu – toto riziko je spojené se všemi typy smluv uzavřenými na dobu určitou.

Jelikož spotřebitel nezná obchodní podmínky předem, může se stát, že v nové smlouvě budou obsaženy poplatky nebo sankce, které výslednou cenu energií prodraží (aktivační poplatek, poplatky za volání na call centrum, zpoplatněné výpisy apod.). Máte-li se stávajícím dodavatelem smlouvu na dobu určitou, budete pravděpodobně muset uhradit sankční poplatek za předčasnou výpověď smlouvy.

Na co si dát pozor, abyste skutečně ušetřili

Elektronické aukce nemusí automaticky znamenat ve výsledku méně výhodné podmínky, je však dobré vědět, jak k případným rizikům přistupovat. Ověřte si pořadatele aukce (jeho historii podnikání, spolehlivost, reference). Důkladně se seznamte s podmínkami pořadatele aukce.

Pokuste se zjistit, na jaké úspory dosáhli zájemci v předešlé aukci této pořadatelské společnosti.
Vypočítejte si náklady spojené se změnou dodavatele, máte-li smlouvu na dobu určitou. Umožní vám pořadatel aukce přejít k novému odběrateli až poté, co skončí doba určitá?

Pokud budete chtít od smlouvy s novým dodavatelem odstoupit, můžete tak učinit do pěti dnů před zahájením dodávky energií – a to právě díky tomu, že smlouva nebyla uzavřena v prostorách obvyklých k podnikání.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu