Zatímco ale mladí žadatele nemívají se získáním půjčky problém, senioři to nemají tak jednoduché. Například banky důchodcům půjčují vyloženě nerady. Ti jsou tak často odkázáni na rizikovější nebankovní půjčky.
V článku najdete
Zájem o půjčky pro seniory roste
Půjčky pro seniory jsou přitom stále žádanější produktem na úvěrovém trhu. Mohou si je po finanční stránce dovolit a dopřát si tak zajímavější a pestřejší stáří plné aktivit. Stejně jako mladší generace chtějí využívat nové možnosti, dopřát si moderní vybavení do domácnosti či lepší vůz na cestování.
Mnozí senioři si rovněž neváhají vzít půjčku za účelem finanční pomoci pro děti a vnoučata, což je jeden z těch horších důvodů. Kvůli pomoci svým blízkým totiž důchodci nezřídka
končí ve velkých dluzích, protože se jim peníze nikdy nevrátí. Půjčky však splatit musí.
Nebankovní i bankovní půjčky pro důchodce
Zejména nabídky nebankovních poskytovatelů umožňují půjčky pro důchodce. Narazit lze i na bankovní půjčky pro seniory. Nejsou sice tak přímo nazvané, ale všeobecně je možné o půjčku požádat až do určité věkové hranice, která se pohybuje kolem 60 až 65 let.
Starší žadatelé většinou musí splňovat přísnější kritéria kladená na jejich osobní finanční situaci. Je-li starší zájemce o půjčku dostatečně bonitní, potom jeho věk není rozhodující. Naopak. Finančně zajištěný senior má větší šanci získat půjčku než pětadvacetiletý mladík bez pravidelného příjmu a úspor.
Jak senioři prokazují příjem
Prokázat příjem je možné různými způsoby. Pokud má důchodce příjem ze zaměstnání či podnikání, může použít potvrzení o příjmu nebo daňové přiznání. Použít lze také výpisy z účtu nebo doklad o výši státem uznaného starobního, případně invalidního, důchodu.
O půjčku mohou také požádat senioři manželé. Jejich příjmy se totiž sečtou a mají tak šanci nejen půjčku získat, ale i za lepších podmínek. Toto pravidlo ostatně platí vždy bez ohledu na věk. Takzvané spolužadatelství často využívají páry a manželé při žádosti o půjčku na bydlení či spotřebitelský úvěr například na rekonstrukci, na vybavení nebo na nové auto.
Rizika půjček pro seniory
Na mysli přitom nemáme pouze rizika pro seniory samotné, ale i poskytovatelé půjček. Ti se riziko snaží vyvážit přizpůsobením půjček. Ve vyšším věku bohužel hrozí nemoci i úmrtí, což ohrožuje splacení půjčky. Kromě důsledného ověření bonity staršího žadatelé, musí senioři počítat také s méně výhodnými podmínkami. Čím je žadatel starší, tím bude úvěr s největší pravděpodobností dražší.
Nejméně ochotní bývají poskytovatelé půjčky, ať už banky nebo nebankovní společnosti, při poskytování hypoték pro seniory. Přece jen se jedná o půjčky v řádech několika milionů korun, u nichž je riziko nesplacení například u zákazníka staršího nad 65 let poměrně velké.
Hypotéky jsou důchodcům poskytovány na výrazně kratší dobu a to znamená, že musí jít o více než dobře zajištěného seniora.
Možností je žádost o půjčku ve dvou, kdy je věk druhého žádajícího výrazně nižší, a v případě úmrtí na něj přejde celý dluh. Zde si solidní poskytovatel vždy předem ověří, že je to v jeho silách a finančních možnostech. V takovém případě bývá jednou z podmínek sjednání odpovídajícího životního pojištění.
Na závěr tak lze říci, že věku nerozhoduje, pokud jste bohatí.