Běžný účet využívá v dnešní době bezpochyby každá z nás. Pokud jste ovšem OSVČ neboli osobou samostatně výdělečně činnou, asi si pokládáte jednu zásadní otázku. Musím vlastnit podnikatelský účet nebo pro své aktivity v rámci podnikání mohu využívat běžný bankovní účet? Na to vám přineseme odpověď v následujících řádcích.
Přečtěte si podmínky banky
Jako běžný živnostník povinnost rozhodně nemáte. Přidávají se ovšem další faktory, které se možná postarají o to, že si podnikatelský účet ve výsledku stejně založíte. Jedním z nich jsou podmínky banky, u které máte vedený běžný účet. Některé bankovní instituce striktně vyžadují jeho využití. Jednoduše definují, že konkrétní běžný účet není možné využívat pro podnikatelské aktivity.
Někdy to má co dočinění s tím, že podnikatelský účet je zpoplatněn. I když v dnešní době můžete nalézt spoustu bezplatných podnikatelských účtů.
Založení podnikatelského účtu se vyplatí
Tato kapitola vás možná přesvědčí o tom, že založení podnikatelského účtu nemusí být rozhodně zlem, ale přínosem. Z pohledu pracnosti totiž nejde o náročného. Navíc, bankovní domy v rámci vybraných podnikatelských účtů nabízí řadu služeb navíc.
Tím největším benefitem je ovšem přehlednost ve financích. Když budete mít jako OSVČ pro své podnikatelské aktivity účet vedený zvlášť, získáte maximální přehled. Nebudou se vám prolínat běžné výdaje a příjmy a s těmi podnikatelskými. To mimochodem oceníte v okamžiku, když by na vás přišla kontrola. Potom jenom stěží budete vysvětlovat, odkud pochází některé příjmy na běžném bankovním účtu.
Takže, podnikatelský účet jako OSVČ mít nemusíte, na druhou stranu přináší řadu zajímavých a mnohdy hodně podstatných výhod. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím výše uvedených řádků. Oddělenost osobních a podnikatelských finanční se zkrátka vyplatí.