Jestliže jste vášnivými milovníky kávy, pak jistě dobře víte, že káva u vás doma nechutná vždy tak jako ta v kavárně. Na vině může být nejen odlišný způsob přípravy nebo druh kávy, ale také nesprávné skladování. Řada lidí totiž vůbec netuší, jak by se káva měla správně skladovat a zbytečně si tím ubírají na chuťovém zážitku. My vám dnes poradíme, jak na to.
V článku najdete
Čerstvost nic nenahradí
V první řadě se nenechte nachytat na žádná výhodná balení a akce, při kterých si koupíte velké množství kávy, ať už zrnkové nebo namleté, za bezkonkurenčně nízkou cenu. Káva je totiž nejlepší čerstvě upražená a jakmile je káva starší, přirozeně ztrácí bohatou chuť i aroma, kterou jí ani tím nejlepším možným způsobem nenavrátíte. Kávu tedy kupujte po malých množstvích, které stihnete ideálně třeba do týdne zpracovat. Pak budete mít jistotu dokonalého chuťového zážitku. Jestli ale nemáte čas každý týden běhat do obchodu, nebo objednáváte přes internet, nevadí ani když si kávu objednáte v množství odpovídajícím měsíční porci, tedy zhruba v maximálně kilovém balení.
Na dózy zapomeňte
U kávy platí jednoduché pravidlo – čím později otevřete původní balení, tím později káva ztratí svoji kvalitu. Je proto více než jasné, proč je pro váš požitek z kávy lepší koupit si několik malých balení než jedno velké. Je to možná trochu neekonomické i neekologické, ale skutečně to funguje. A co po otevření? V první řadě otevřenou kávu nikdy neskladujte společně s čerstvými potravinami. Mletá káva má vysokou schopnost absorpce, a snadno tak do sebe nasaje veškerou vlhkost, pachy a s nimi samozřejmě i plísně.
U kávy platí jednoduché pravidlo – čím později otevřete původní balení, tím později káva ztratí svoji kvalitu.
Další chybou, kterou dělá spousta lidí, je, že kávu do něčeho přesypávají, a to včetně zdánlivě bezproblémových sklenice s těsným uzávěrem. Původní balení kávy je totiž navrženo tak, aby nepouštělo aroma a vůni kávy. Ideální je proto balení po otevření pouze zalepit nebo „zakolíčkovat“ a pak klidně takto umístit do vaší oblíbené nádoby.
Do lednice nepatří
O nic méně důležitým prvkem skladování kávy je teplota, které kávu vystavujete. Z neznámého důvodu se traduje, že kávě se nejlépe daří v lednici. Je to ale omyl a není žádný důvod, proč byste ji měli ukládat do chladu, výborně se jí bude dařit při pokojové teplotě. V chladu káva dostane teplotní šok a když ji vytáhnete opět do tepla, zrnka zvlhnou a oddělí se z nich oleje, které jsou uvnitř. To stejné se s kávou bude dít také v případě, že ji vystavíte přílišnému teplu. Kávu proto nikdy neskladujte na digestoři, lednici nebo dalších spotřebičích uvolňujících teplo. Dejte ji prostě do spížky, kde bude chráněna před vlhkostí, vlivem změn teplot a před nežádoucími pachy. Jestliže máte mlýnek na kávu, raději skladujte celá zrnka, která mají tendenci se méně vysušovat a ztrácet chuť a vůni. Káva tak bude vždy lepší a čerstvější.