„Starého psa novým kouskům nenaučíš,“ říká se. Zavedených stereotypů se mnozí jen stěží zbavují, a pokud jde například o jakousi životosprávu, pak to platí dvojnásob. A přitom často stačí jen málo k tomu, aby člověk udělal alespoň něco pro své zdraví. Mezi to „něco“, by se klidně dalo zařadit třeba pití zeleného čaje. O jeho léčivých účincích, jak tvrdí zejména jeho četní konzumenti napříč planetou již po staletí, totiž nemůže být absolutně pochyb.
Není čaj, jako čaj. Tohle tvrzení je samozřejmě velmi obtížné objasňovat, někomu, kdo se prolévá jen pivem či kořalkou. Druhů čaje existují na světě stovky, a jistě každý má něco do sebe. Účinky toho s přívlastkem zelený, byly popsány již velmi dávno.
Zeleným čajem se původně začali více zaobírat na dálném východě. Tak například již v roce 1191 sepsal japonský buddhistický mnich Eisai blahodárné účinky zeleného čaje do takzvané Knihy čaje. Podle něj má zelený čaj pozitivní účinky nejen na srdce či mozek, ale doporučuje jej například i při léčení kocoviny.
Potvrdit vědecky pozitivní účinky popíjení zeleného čaje není snadné, a v podstatě některé, například starobylou čínskou medicínou popisované účinky, se dodnes vědcům zkrátka nedaří potvrdit, ale samozřejmě ani vyvrátit. A tak otazníků nad odvarem, který někdo může považovat i za všelék, je stále hodně.
Za prokazatelné lze například považovat to, že zelený čaj povzbuzuje jak fyzicky, tak psychicky – podporuje dobrou náladu a dodává energii. Postupem času se přišlo na to, že pozitivní účinky zeleného čaje způsobuje nejen spousta vitamínů, minerálních látek, tříslovin či aminokyselin, které obsahuje, ale především látka zvaná catechin.
Obchod s čajem má rázem o zajímavý artikl navíc. Samozřejmě, že zvlášť v dnešní době, kdy se o správné životosprávě hodně mluví a díky četným kampaním probíhá i jakási celospolečenská osvěta, zelený čaj nabývá na svém významu.
Do pití zeleného čaje se lidé pouštějí především díky jeho antioxidačním, antibakteriálním a desinfekčním účinkům. A jak bylo prokázáno, pravidelné užívání tohoto blahodárného odvaru může i celkem významně zabránit vzniku některých druhů nádorových onemocnění.
Jako cokoliv jiného na světě i zeleného čaje existuje spousta druhů a každý může ovlivnit pozitivně zdraví a vitalitu člověka v jiném směru. Orientovat se v tom může být pro úplného laika nesnadné, a proto je vhodné, se o účincích konkrétního druhu zeleného čaje, pokud ho hodláme užívat dlouhodobě, poradit s odborníkem.
K dalším oblíbeným patří Honeybush, což ve volném překladu do Češtiny znamená medový keř. V podstatě jde o tradiční keř z Jihoafrické republiky. Lístky z něj jsou proslulé svou nasládlou chutí a medovou vůní. Honeybush má četné blahodárné účinky na organizsmus člověka. Obsahuje minerály, vitamíny a stopové prvky. A což je potěšující obzvláště v době parného léta nebo například na pracovišti s přesušeným vzduchem, výborně chutná jako chlazený nápoj.
Druhů zeleného čaje je zkrátka bezpočet a záleží na každém jeho konzumentovi, který a kvůli čemu si oblíbí. Ve své podstatě je ale jedno, zda zvolíte Lapacho nebo čaj Sencha, nebo zkrátka kterýkoliv další jiný. Důležité je totiž to, že něco děláte pro udržení své vitality, podporujete zdraví a nesedíte pouze s rukama v klíně. I když to právě, na rozdíl třeba od sportu, při pití zeleného čaje klidně dělat můžete.
Obrázek převzat z webu www.cajovydychanek.cz.