Zdravá strava je čím dál vyhledávanější. Lidé odstupují od tučných, nadýmavých nebo těžkých jídel a snaží se do svých jídelníčků vkládat přírodní produkty, které disponují bohatou obsahovou stránkou. Jedním z nich je také cizrna, která může v těch, jež ji neznají, vzbuzovat nejrůznější otázky.
Přitom je cizrna plodinou, která má za sebou již 7.000 let dlouhou historii započínající v Turecku a blízkých zemích. Ve své podstatě je to bobkovitá rostlina, která má po celém světě hned čtyřicet tři druhů.
Co je to cizrna?
Mnohdy je tato plodina nazývána, jako římský hrách. Jde tedy o luštěninu, která však od klasického hrachu nenadýmá a nezpůsobuje jakékoliv trávicí obtíže. V gastronomii je cizrna označována dokonce za jednu z nejlepších luštěnin vůbec.
Plod podobný oříšku je totiž výtečnou zásobárnou na fosfor, vápník a hořčík. Všechny výše uvedené živiny a mnohé další jsou v cizrně obsaženy mnohonásobně více, než kdekoliv jinde. Jedná se tak o velice zdravou stravu, kterou lze samozřejmě upravovat na spoustu způsobů.
Z pohledu pěstování lze rozlišovat čtyři rody:
- Acanthocicer
- Chamaecicer
- Monocicer
- Polycicer
V současné době se jí daří v podstatně v každé zemi světa.
Vaříme s cizrnou
Pakliže se chcete oddávat lahodnému a chutnému stravování zkuste cizrnu. Dále také můžete zkusit kuskus recepty Pohlreich. Před tíženým zpracováním je vhodné docílit její čerstvosti za pomoci naklíčení, po kterém je také mnohem stravitelnější.
Pakliže je cizrna vařená, má v podstatě nekonečné možnosti upotřebení, co se přípravy jídla týče. Můžete ji vkládat do salátů, pomazánek, ale také těstovin a jiných pochutin, kde se postará o zajímavou chuť a přiměřené množství živin.
Římský hrách je vhodné podávat bez vnější slupky, především u dětí a nemocných osob.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Pixomar).