Každý kdo někdy opravoval či instaloval kovové potrubí, se pravděpodobně setkal se situací, kdy na sebe jednotlivé díly správně neseděly. Vlivem tepelné roztažnosti, kterou tak dobře známe z hodin fyziky, totiž kov trubek pracuje a jednotlivé díly poté na sebe navzájem nesedí. K předcházení tomuto problému se používají takzvané kompenzátory, jejichž cílem je eliminovat změny tvaru potrubí, tak aby i při větších změnách teplot nedocházelo nikde k žádnému pnutí. Kromě problémů s tepelnou roztažností řeší kompenzátory také potíže způsobené vibracemi a rázovými vlnami.
Nejčastějšími typy kompenzátorů, se kterými se můžete setkat, jsou kompenzátory kovové a gumové. Každý z těchto typů má jiné výhody i způsoby použití.
Kovové vlnovcové kompenzátory
Kovové kompenzátory jsou schopné utlumit pružnou deformaci v potrubí vzniklou tepelnou roztažností i vibracemi. Vynikají zejména vysokou odolností a minimálními tepelnými a tlakovými ztrátami. Jsou prakticky bezúdržbové a vydrží opravdu dlouho. Mezi jejich další výhody patří také malý prostor potřebný pro jejich montáž. Jsou tvořeny vlnovcovými měchy tvořenými několika vrstvami odolných kovových plechů, což jim zajištuje vysokou pevnost a elasticitu.
Gumové kompenzátory
Tento typ kompenzátorů je vyroben z kovových přírub, které jsou propojeny pryžovým měchem. Pro větší odolnost bývá měch ještě vyztužen kovovým kordem. Gumové kompenzátory jsou pro svou skvělou schopnost tlumit vibrace často instalovány v potrubních systémech zahrnujících motory, čerpadla, kompresory, ventilátory a jiné pohyblivé přístroje. Dokáží také absorbovat posuvy, které v potrubí vznikají ať už vlivem tepelné roztažnosti nebo nesouososti. Hravě si poradí i s nejrůznějším i rázovými vlnami, které v potrubních systémech často vznikají.