Není-li vám životní prostředí lhostejné, pravděpodobně si místo běžné chemické čističky pořídíte kořenovou. Ta totiž funguje na základě přirozených přírodních procesů, které dokáží vodu vyčistit vskutku dokonale. Dalšími benefity jsou nízké provozní náklady a velmi tichý chod.
V článku najdete
Jak funguje?
Kořenová čistička čistí vodu na stejném principu jako čistička biologická. A to proto, že čisticí proces zajistí bakterie, které nečistoty potřebují ke svému metabolismu. V čističce probíhají složité biochemické procesy, kdy za pomoci molekulárního kyslíku a oxidu uhličitého dochází k rozkladu organických látek. Tento proces urychluje a zefektivňuje doplňková štěrková filtrace. V kořenové čističce samozřejmě nesmí chybět rostliny, které celou její funkci podporují zhruba z 10 %. Slouží spíše jako estetický prvek. Proto se nemusíte obávat, že by v zimě v době vegetačního klidu čistička nefungovala.
Kam umístit?
Chceme-li si pořídit kořenovou čističku, musíme si nejprve zajistit patřičná povolení. Její samotná výstavba není nic složitého, neboť při stavbě svépomocí vám pomohou instalační sety. Díky tomu lze jednoduše a rychle čističku umístit jak k rodinnému domu, tak k rekreačnímu objektu. Ekonomických a ekologických výhod čističky využívají též mnohé obce a průmyslové závody. Pokud se vám nechce stavbou čističky zabývat, nechte si postavit čističku na klíč. V tom případě se nemusíte starat vůbec o nic, včetně povolení, realizace a stavebního dozoru.
V čem spočívají výhody?
Jak už bylo nastíněno, čistička je minimálně náročná na energie a zároveň je maximálně tichá. Oproti konvenčním čističkám u ní není nutné provádět provzdušňování, umí pracovat přerušovaně, zvládne i nízkou koncentraci nečistot. Co se týče její velikosti, počítejte s 0,75-4 m2 na člena domácnosti.