Vašeho psa může kdokoliv a kdykoliv otrávit. Není to moc optimistický začátek článku, ale bohužel je to tak. Často to někdo udělá zcela úmyslně, ale v ordinacích veterinářů nezřídka kdy končí také zoufalí páníčkové, kteří zvířeti připravili trable vlastní nepozorností nebo urputnou snahou pejskovi dopřát jen to nejlepší. Pro psa mohou být totiž smrtelné i látky, které jsou pro člověka zcela neškodné, ne-li laskominou.
V článku najdete
Čokoláda
Velmi vážné zdravotní problémy může psovi způsobit čokoláda. Sladké pochoutce by se měli chlupáči vyhýbat opravdu obloukem. Obsahuje vysoký podíl tuků a cukru, který může být příčinou obezity. To koneckonců platí i u lidí a není to žádná převratná novinka. Ale, i když je to na první pohled k nevíře, pro psa může být osudový i jeden malinký kousek sladkosti.
Čokoláda obsahuje kofein a teobromin, a právě tyto látky mohou vést ke zdravotním potížím psa. Tabulka čokolády o váze 100 gramů, na které si pochutná šestikilový pes, může být jeho poslední večeří. Pes se zkrátka předávkuje. Typickým projevem je třes, zvracení, v horších případech srdeční arytmie. Pokud tedy u svého psa zpozorujete některý z příznaků a víte, že si pejsek na čokoládě smlsnul, nečekejte a co nejrychleji se vydejte za veterinářem. Psovi totiž může hrozit i srdeční selhání.
Hroznové víno
Pokud nemáte v plánu svého psa otrávit, zapomeňte také na hroznové víno. Lahodné ovoce plné vitamínů je pro lidský organismus prospěšné, ale psovi mohou zelené bobulky připravit krušné chvilky. Důvod, proč je tomu tak, zůstává i pro vědce zatím jednou velkou neznámou. Jisté je, že v poslední době otrav hroznovým vínem přibývá.
Hroznové víno může být příčinou fatálního selhání ledvin. Smrtí může končit i minimální dávka hroznového vína. Malé plemeno dokáže zabít i pár kuliček ovoce. První známky otravy hroznovým vínem je možné zpozorovat za pár hodin po pozření. Začíná to zvracením, ke kterému se přidává únava, bolesti břicha a někdy velká žíznivost. Přes zvýšenou konzumaci vody se sníží produkce moči, což je ve většině případů jasným signálem, že ledviny nepracují tak, jak mají. A je nejvyšší čas namířit si to rovnou na veterinární kliniku. Nutno podotknout, že stejnou paseku jako hroznové víno, umí udělat také rozinky.
Léky
Mnoho chovatelů čas od času v případě zdravotních potíží podá psovi léky, které jsou určeny pro lidi. Typickým příkladem je Paralen na horečku nebo Kinedryl podávaný při kinetóze. I když se snažíte pejskovi ulevit od potíží, výsledný efekt může být přesně opačný. Snadno se totiž může stát, že dávkování neodhadnete a psovi spíše uškodíte. Máte-li v plánu psa léčit lidskými léky, poraďte se o jejich užití nejprve s veterinářem, kterému nechybí dostatečné zkušenosti. Jinak se může lehce stát, že naděláte více škody než užitku.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Shaun Dovey).