Magnety obecně jsou poměrně využívaným doplňkem v mnoha oblastech. Věděli jste ale o tom, že kromě těch klasických existují také neodymové magnety? Ty vznikají složením boru, neodymu a železa. Velice často na ně lze narazit pod zkratkou NdFeB. A právě o nich si povíme něco více.
Například to, že jde o nejsilnější permanentní magnety, které byly vyvinuty už v roce 1992 a od té doby jsou nedílnou součástí mnohých oblastí.
V čem spočívají přednosti neodymových magnetů?
Ten největší klad byl už představen. Neodymový magnet se vyznačuje vysokou silou a dokáže udržet až tisícinásobek své vlastní váhy. Neodymový magnet je zároveň křehký a koroduje, díky čemuž je vždy opatřen povrchovou úpravou. Právě spojení těchto vlastností do jisté míry předurčuje, k jakým účelům jej můžete využít.
Nejsilnější permanentní magnety na světě je vhodné upotřebit v suchém a vnitřním prostředí. Tam, kde je zapotřebí vsadit na maximální přídržnou sílu a zároveň je ideální minimalizace samotného magnetu.
Týká se to například komerčního segmentu. Tyto magnety se hodí jako magnetické separátory, jsou součástí reproduktorů, výpočetní techniky, ale také poslouží jako přídržný prvek u zavírání kabelek a podobného sortimentu. Naopak v domácím prostředí z nich uděláte nejenom praktické a pevné magnety na ledničku, ale i držáky nejrůznějších věcí v dílně.
Neodymové magnety odlišných podob
Vzhledem k tomu, že každý člověk má trochu jiné požadavky na magnety tohoto typu, je pochopitelně možné vybírat z odlišných tvarů a velikostí. Neodymové magnety mohou nabývat kulaté formy, ale také kvádru, tyče, kruhu, kostky, koule, kuželu nebo mohou mít otvor na šroub. V tomto směru se meze rozhodně nekladou. Výjimkou dokonce nejsou ani samolepicí neodymové magnety.
Pokud sháníte magnety tohoto typu, obraťte se na specialistu v tomto oboru, jímž je společnost UNIMAGNET s.r.o.