S příchodem dětí do rodiny se nutně změní i některé kulturní zvyky. Milovník klasické hudby se asi těžko dostaví do koncertní síně s plačícím miminkem a zodpovědný tatínek pravděpodobně neohrozí sluch své sladké dcerky metalovým koncertem. Ale i s dětmi se dá chodit na koncert a užít si ho. Jen musíte výběr interpreta i čas a místo konání přizpůsobit věku a temperamentu svého dítěte.
V článku najdete
Základem je správný výběr koncertu
Nabídka kulturních akcí a koncertů je zejména ve městech skutečně široká. Můžete si tak vybrat, na jaký typ koncertu začnete děti brát od útlého věku. Ideální tréninkovou akcí je festival, kde můžete přecházet od pódia k pódiu a najít, co právě vašemu potomkovi vyhovuje nejlépe. Děti jsou velmi odolné, zažila jsem miminko v šátku u maminky v klidu spící na festivalovém koncertu jazzového nářezu, kde nebylo slyšet vlastního slova. Ale jsou děti, u kterých by vám to samozřejmě neprošlo, a podobně hlučnou produkci by celou proplakaly.
S miminkem v kočárku nebo šátku se tak můžete vydat třeba na promenádní koncert symfonického orchestru, nebo na vystoupení folkové kapely či kytarového dua na festivalu. Výhodou je, že na takových koncertem zní většinou pohodová hudba, která není přehnaně hlasitá, a kdykoli se odtud můžete vzdálit, pokud je třeba nutné miminko přebalit. Navíc většina velkých festivalů děti do určité výšky nebo věku pouští do festivalového areálu zcela zdarma a někdy jsou k dispozici i dětské koutky, aby si rodiče mohli užít svou oblíbenou kapelu bez omezení. Rodinám se přizpůsobují i doprovodné programy s malováním na kůži, balónky a nejrůznějšími soutěžemi a ochutnávkami.
S dětmi, které pobíhají a není tak šance je příliš udržet na jednom místě, doporučuji opět festivaly, ale s hudbou, kterou mohou znát z rádia či televize, nejčastěji popovou či rockovou. Budou tančit, možná i zpívat a dokonale se u hudební produkce vyřádí. Není vhodné je ale vzít přímo do kotle pod pódiem. Jednak je tam obrovský hluk a také se tam pohybují skalní fanoušci, kteří ne vždy a ne všude jsou střízliví a schopní brát ohled na malé děti. Naopak vzadu se vaše dítka v klidu roztančí a nebudete mít problém ani ve chvíli, kdy budou mít hlad, žízeň, nebo budou potřebovat na WC. Pokud máte dětí více, něco z toho budete potřebovat skoro pořád.
Dá se s dětmi navštívit i klasický koncert?
Samozřejmě dá, ale chce to přípravu. Kamarád je hudebník a jeho děti jsou o útlého věku zvyklé chodit na koncerty orchestru, ve kterém hraje. Začínaly ale s návštěvou koncertů hudby tzv. lehčího žánru. Některé orchestry pořádají přímo koncerty pro děti, třeba na téma hudba a zvířata, s hudbou z filmových pohádek nebo fantasy filmů. A přes takovou hudbu se dají děti navyknout, že na koncertě klasiky, se nepobíhá, sedí se až do přestávky a s maminkou se nemluví uprostřed skladby, ale až když ostatní tleskají. Skvělým tréninkovým místem jsou třeba i koncerty v základních uměleckých školách, kde si malé děti mohou poslechnout třeba starší sourozence.
Dětská hudba – i to se dá přežít
Jsou samozřejmě i koncerty, které cílí čistě na děti. Jejich nevýhodou je, že až na výjimky na nich rodič – milovník hudby trpí. Není každý autor Uhlíř a Svěrák, takže mnoho „dětských“ písniček je poněkud slaboduchých a hudebně neinvenčních. Ale když to jednou za čas vydržíte, bude vaše dítě ochotné chodit s vámi i na hudbu, kterou máte rádi vy. Každopádně si společné návštěvy koncertů užijte. Věk, kdy dítě prohlásí, že chce jít s kamarády a vás už nepotřebuje, se neúprosně blíží.