„Pomoc, zase beďar!“ Pupínky ničí sebevědomí teenagerům, ale lépe na tom nejsou ani dvacetiletí. Akné postihuje většinu mladých dospělých, přičemž ani vyšší věk není jistotou, že pleť bude čistá a hebká. Toto kožní onemocnění totiž může postihovat dospělé vlivem hormonálních zvratů i seniory, kterým způsobuje potíže například špinavé ovzduší. Jaké další faktory mají negativní vliv na pokožku a vedou ke vzniku nevzhledných pupínků nebo přímo zánětlivých lézí?
V článku najdete
Trápení pro ženy i muže
Je pravda, že dívky a ženy řeší pupínky nebo černé tečky mnohem intenzivněji než muži. To ale neznamená, že akné je doménou pouze ženského pohlaví. V žádném případě, pouze více věnují pozornost svému zevnějšku. Akné totiž postihuje ženy i muže stejnou měrou, přičemž mezi nejčastější projevy u obou pohlaví patří černé tečky, načervenalé fleky, pupínky, boláky nebo přímo hluboké léze. Právě podkožní akné se projevuje boulemi, které mohou mít nafialovělou barvu. Jsou velmi bolestivé, ale po jejich odeznění mohou zůstat na pokožce jizvičky. V těchto vážných případech je nutné vyhledat pomoc kožního lékaře nebo dermatologa.
Nejen hormony
Akné je spojeno do jisté míry s hormonálními výkyvy. V době dospívání se zvyšuje hladina hormonů, což vede k vyšší produkci kožního mazu, který ucpává póry. V těch se začnou množit bakterie, čímž vzniká akné. U žen se objevuje akné více v době menstruace a kritické je období těhotenství nebo šestinedělí. Akné se objevuje též při stresové zátěži, protože se do krve vyplavuje kortizol. Také ten má za následek zvýšení zánětlivosti pokožky a rozvoj pupínků na obličeji nebo v dekoltu. Jaké další faktory mají vliv na vznik akné? Slunění bez ochranných prostředků, protože UVA a UVB sluneční paprsky oslabují pokožku.
Nezdravá strava
Pokožka je velmi citlivá na změny, proto při smogové situaci nebo znečištěném ovzduší póry trpí a více se zanášejí, což opětovně vede ke vzniku akné. Rizikovým činitelem je též nedostatek spánku nebo přímo spánková deprivace, které často souvisí se stresem. Nejzásadnější roli ale ve vzhledu pokožky hraje každodenní strava a pitný režim. Jídelníček plný cukrů, tuků nebo trans-tuků škodí celému tělu, ale na pokožce se projeví okamžitě. Neblahý vliv na pleť má rovněž kouření a pravidelné pití alkoholu, který je pro tělo škodlivý i v malých dávkách.
Životní restart
Jak tedy docílit krásné pokožky? Pomocí kosmetiky? Samozřejmě o pokožku je třeba náležitě pečovat a vhodné kosmetické přípravky jsou základem pro zdraví. Současně je nutné změnit životní styl a přehodnotit jídelníček. Rozhodně se doporučuje vyřadit vysoce průmyslově zpracované potraviny, pokrmy ze stánků rychlého občerstvení, slané nebo sladké pochutiny, sladkosti a cukrovinky. Které potraviny kůži oproti tomu prospějí? Zejména potraviny s nízkým nebo středním glykemickým indexem, luštěniny, obiloviny, ryby, libové maso, ořechy a klíčky.