Atopický ekzém u dětí a kojenců – jeho příčiny a péče o dítě
Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje především kojence, děti a mladistvé. Jeho příznaky méně často přecházejí i do dospělosti, ale není to vyloučeno. Pokud doma máte dítě s diagnózou atopická dermatitida nebo si myslíte, že ji vaše dítě může mít, v tomto článku najdete informace o tom, co atopický ekzém je, jak vzniká a jak svému dítěti pomoci.
Atopický ekzém je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kůže, na které má vliv mnoho vnějších i vnitřních faktorů. Zatímco vnější faktory, jako jsou alergeny, prach a potraviny, můžete určitým způsobem regulovat, vnitřní faktory, jako je například genetická predispozice, ovlivníte jen těžko. Atopický ekzém u dětí a kojenců je typický tím, že se projevuje již v prvních měsících po narození dítěte. A to zejména na tvářích, krku a v záhybech končetin. Během života se příznaky i lokalizace ekzému mění, takže jak dítě roste, liší se i jeho příznaky. Dobrou zprávou je, že právě se stoupajícím věkem se většinou intenzita ekzému zmírňuje.
Příčiny vzniku atopického ekzému u dětí
Atopický ekzém je geneticky podmíněné onemocnění, to znamená, že pokud rodiče někdy měli atopické onemocnění, například atopický ekzém, alergickou rýmu nebo astma, pravděpodobnost toho, že se u jejich dítěte vyskytne atopický ekzém, stoupá. Důvodem je to, že atopici mají vrozenou nevyváženou imunitu, která přehnaně reaguje i na běžné podněty. Kromě toho má atopik vrozené i změny ve stavbě a činnosti kůže, která pak neplní správně svou funkci. A právě nadměrné vysoušení kůže je počátek všech problémů. Pokud je porušena kožní ochranná bariéra, vznikají v ní trhlinky, do nichž se velmi snadno dostane infekce, která atopický ekzém následně zhoršuje. Kromě genetických faktorů mohou atopickou dermatitidu vyvolávat i celkové poruchy imunity, metabolismu, různé infekce nebo hormonální změny.
Projevy atopického ekzému
Atopický ekzém je onemocnění, které je charakteristické střídáním akutních stavů se stavy klidu. Ale nenechte se oklamat. Přestože vašemu dítěti na jistou dobu vymizí příznaky, neznamená to, že je vyléčeno. Jde jen o běžný průběh atopické dermatitidy.
Mezi další klinické příznaky patří záchvatovité svědění, které se zhoršuje zejména v noci, nadměrná suchost kůže, její olupování, drobné vyrážky, které se mohou spojovat do větších červených zanícených ploch.
Kojence postihuje zejména nesnesitelné svědění, které začíná na tváři. Později se na zarudlé pokožce objevují drobné pupínky a puchýře. Ty často praskají, což vytváří živnou půdu pro infekce, zejména ty stafylokokové.
Děti atopický ekzém postihuje zejména v oblasti krku, zápěstí, kotníků a stehen. Pokožka je červená, suchá a děti se často škrábou.
Péče o dítě s atopickým ekzémem
Kromě předepsané léčby, kterou vám stanoví lékař, je nejdůležitější, abyste udrželi kůži dítěte dobře promaštěnou a hydratovanou. Péče je jedním z hlavních faktorů, které mohou přímo ovlivnit průběh onemocnění. V domácnosti se vyhýbejte dráždivým čisticím prostředkům, mýdlům, pracímu prášku a různým dezinfekce. Ty všechny dráždí oslabenou pokožku vašeho dítěte. Nevhodný je také kontakt s vlnou, pískem a časté namáčení do vody, protože voda pokožku vysušuje. A zejména teplá. Proto se vyhýbejte nadměrně teplým koupelím a vždy po mytí dětskou kůži důkladně hydratujte.
Projevy atopické dermatitidy ovlivňují i vzdušné alergeny, jako je prach, roztoči, zvířecí chlupy, pyly a plísně. Vaše domácnost by proto měla být čistá a s dětmi byste se neměli zdržovat v prašných prostředích.
Jelikož jedním z největších alergenů jsou i potraviny, bylo by vhodné z jídelníčku kojence vypustit citrusy, bobulovité ovoce, všechny druhy ořechů, med, čokoládu, rajčata, kysané zelí, luštěniny, exotické koření, kravské mléko, vejce a ryby. A také další potraviny, u kterých jste si všimli, že přímo působí na zhoršování příznaků atopického ekzému.
Více informací naleznete na www.bioderma-cz.com.