Suchá, dehydratovaná pokožka může být přechodným stavem nebo celoživotním problémem. Může jít o genetickou predispozici nebo o následek stresujícího životního stylu spojeného s neustálým vystavováním se slunci, větru nebo chemikáliím v okolním prostředí. Suchost může způsobit i používání nevhodných produktů na péči o pokožku a v létě používání nesprávných výrobků určených k ochraně před sluncem.
Vysušená nebo dehydratovaná?
Před řešením příčin je důležité znát rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pokožkou. Označení suchá pokožka se obecně vztahuje na pokožku, které chybí lipidy (tuky). Dehydratovaná pokožka se vyznačuje nedostatkem vlhkosti v její rohové vrstvě. Dokonce i mastná pleť může zaznamenat dehydrataci. Jak již bylo uvedeno, při dehydrataci jde o nedostatek vody, ne lipidů. To znamená, že aktivita mazových žláz může být stále normální nebo dokonce zvýšená i v dehydratované pokožce. Mezi příznaky suché a dehydratované pleti patří podráždění, zánět, svědění a zvýšená citlivost, pocit napětí nebo drsnosti, olupování i zarudnutí a prasklinky, které mohou někdy krvácet.
3 hlavní příčiny vzniku suché, dehydratované pokožky
První je stárnutí pokožky. Jde o běžný proces fyzické změny v čase, který je způsoben více následkem genetické predispozice než životního stylu. (Stárnutí způsobené životním stylem je známé jako předčasné nebo vnější stárnutí.) Činnost mazových žláz má tendenci s věkem klesat a přirozené hydratační procesy pokožky v průběhu let ztrácejí účinnost. S věkem klesá i schopnost kůže regenerovat lipidy nacházející se v ochranné lipidové bariérové vrstvě rohové části pokožky a zároveň průtok krve k pokožce, což může způsobit pokles produkce kožního mazu.
Druhou příčinou je životní styl. Současný trend tukuprosté stravy může náš organismus ochudit o esenciální mastné kyseliny přátelské pro kůži. Tento nedostatek mívá za následek chronické svědění, suchost, ztenčování pokožky a může vést k nerovnováze prostaglandinů (chemických poslů, mezi jejichž funkce patří například kontrolování zánětu).
Třetí příčinou jsou časové a environmentální prvky. Dlouhodobé vystavování pokožky slunci způsobuje odpařování vody z jejího povrchu, kterou potřebuje na svou přirozenou rovnováhu. Kromě kvalitních opalovacích krémů je důležité myslet i na používání krémů a mlék po opalování a nezapomenout ani na hydratační krémy. Některé z nich dokonce stimulují buněčné funkce kůže a znovu aktivují její přirozený hydratační proces.
Více se dočtete na www.bioderma-cz.com.