de de de


Novinky:
Home » Zdraví » Jak léčit zánět močového měchýře?
Jak léčit zánět močového měchýře?

Jak léčit zánět močového měchýře?

Zánět močového měchýře neboli cystitida je poměrně nepříjemným a bolestivým zdravotním problémem. Vzhledem k anatomické struktuře vylučovací soustavy trápí mnohem častěji ženy než muže, statistiky uvádějí, že alespoň jednou za život se s ním setká více než padesát procent žen. Jaké jsou nejčastější příznaky zánětu a jak se ho v případě nutnosti co nejúčinněji a nejrychleji zbavit?

Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Nejčastěji k zánětu močového měchýře dojde tehdy, když se bakterie ze střeva dostanou z konečníku do močové trubice a odtud následně do měchýře. Nejobvyklejší příčinou tohoto nepříjemného onemocnění je ve většině případů bakterie E.coli. K dalším příčinám pak patří kombinace dalších faktorů, jako je nedostatečná hygiena po použití toalety, podceňování pravidelného vyměňování vložek a tamponů v době menstruace, určité sexuální praktiky, ale také nedostatečný příjem tekutin, nepravidelné vyprazdňování močového měchýře či prochladnutí v oblasti močových cest.

Nejčastější příznaky zánětu močového měchýře

K nejčastějším příznakům patří časté chození na toaletu či nucení k močení, když je měchýř prázdný, bolest v podbřišku, pálení a bolest při močení, krev v moči a horečka. Ve většině případů má moč při zánětu močového měchýře rovněž mírně zakalenou barvu a bývá intenzivněji cítit. K potvrzení, že se skutečně jedná o zánět močového měchýře, stačí udělat laboratorní rozbor moči, který v močovém sedimentu prokáže přítomnost bakterií a v moči jsou rovněž přítomné bílé a červené krvinky.

Léčba zánětu močového měchýře pomocí antibiotik

Většinu lidí silná bolest společně s dalšími potížemi přinutí k návštěvě lékaře. Lékaři v naprosté většině případů léčí cystitidu prostřednictvím antibiotik. Tato léčka sice vede k poměrně rychlé úlevě, nicméně je spojena s problémem, že kromě problematických bakterií v naší vylučovací soustavě antibiotika zahubí i všechny ostatní prospěšné bakterie v našem těle. Kromě toho se doporučuje zvýšit příjem tekutin, doporučené jsou tři až čtyři litry denně, zejména v podobě vody a neslazených čajů, naopak se nedoporučuje konzumace sladkostí, neboť cukr obecně přispívá k rychlejšímu množení bakterií, kávy a alkoholických nápojů. Důležité je rovněž být v klidu a v teple, zejména by měla být v teple postižená oblast podbřišku a také ledvin.

Léčba zánětu močového měchýře pomocí manosy

Alternativní způsob léčby cystitidy přestavuje tak zvaná D-manosa, specifický typ přírodního sacharidu. Manosa má totiž skvělé účinky, neboť škodlivým bakteriím dokáže zabránit v tom, aby se zachytily na stěny močového měchýře. Princip fungování je založen na tom, že manosu náš organismus nestráví, ale vstřebává ji nejprve do krve a odtud do moči. Z tohoto důvodu je tak manosa doporučovaná nejen jako možnost léčby, ale také jako účinná prevence, která vás před zánětem pomůže ochránit. Manosa navíc přirozeně podporuje správnou funkci celého močového systému, neboť poskytuje ochranu sliznici pokrývající močové cesty, mimo to je prospěšná také pro trávicí soustavu, funguje podobně jako prebiotika, a v neposlední řadě má pozitivní vliv také na kardiovaskulární systém.

Jak manosu konzumovat?

Tento zázračný sacharid se přirozeně vyskytuje v určitých druzích ovoce, a to především v brusinkách, borůvkách, broskvích, jablkách, hruškách a pomerančích. Možná se vám teď vybaví, že už jste určitě od někoho slyšeli, že na zánět močového měchýře pomáhá pít brusinkový džus. Ano, je to pravda, ale vzhledem k tomu, že obsah manosy v brusinkách i v ostatním ovoci je poměrně malý, znamenalo by to vypít či zkonzumovat obrovské množství tohoto ovoce. Z tohoto důvodu se tak doporučuje manosu konzumovat také ve formě potravinového doplňku, a to buď jako klasickou pilulku, nebo jako prášek rozpustný ve vodě. Pro maximální účinnost je vždy důležité konzumovat manosu s dostatečným množstvím vody, která následně napomůže k odstranění škodlivých bakterií z těla.

Léčba zánětu močového měchýře pomocí urologického čaje

Již jsme zmínili, že dostatečný příjem tekutin je pro léčbu i prevenci cystitidy velmi důležitý. Kromě vody či brusinkového džusu se rozhodně vyplatí zařadit do vašeho pitného režimu urologický čaj, který obsahuje směs bylinek, u kterých byl prokázaný pozitivní vliv na močové cesty. K takovým bylinkám patří například medvědice, jitrocel, řebříček, zlatobýl, heřmánek či průtržník. Pravidelné pití čaje pomáhá nejen k normální funkci močových cest, měchýře či ledvin, ale přirozeně také posiluje obranyschopnost organismu. Většinou se pije šálek urologického čaje dvakrát až třikrát denně. Součástí léčby zánětu močových cest může být také koupel v odvaru z přesličky.

Léčba zánětu močového měchýře pulzní magnetoterapií

V případě komplikovaných a častých zánětů je možné k léčbě využít i tak zvanou pulzní terapii, která spočívá v působení elektromagnetických pulzů, které pronikají přes oděv i hloubku břišní tkáně až do místa cílené aplikace, v tomto případě tedy do močového měchýře. Účinky pulzní magnetoterapie byly potvrzeny několika odbornými studiemi.

Další typy na léčbu zánětu močového měchýře

Pomocníkem v boji se zánětem močového měchýře může být i jedlá soda, která snižuje kyselost moči, čímž se následně sníží bolestivost při močení. Podle babských rad dobře funguje rovněž křen, konkrétně speciální nápoj, který si připravíte z jedné polévkové lžíce čerstvého nastrouhaného křenu, kterou zalijete šálkem horkého mléka. Po deseti minutách louhování nápoj slijte a pomalu vypijte.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu