Infarkt i mrtvice jsou velkým strašákem spousty z nás. Onemocnění, které se sebou přináší trvalé následky a v mnoha případech bohužel vede k úmrtí. Právě proto se spousta lidí snaží předcházet takovým obtížím. Abyste se vyhnuli jednomu nebo druhému, je zapotřebí dodržovat jisté věci. Zároveň se vyplatí vědět o mrtvici a infarktu co možná nejvíce informací, abyste takové obtíže dokázali zavčasu zpozorovat a rozpoznat. Právě čas hraje v obou dvou situacích asi tu nejzásadnější roli. Když vyhledáte včas lékaře, máte šanci nejenom přežít, ale také se vyhnout případným následkům.
V článku najdete
Jak se projevuje infarkt?
Infarkt neboli infarkt myokardu je ve své podstatě odumření tkáně za což může pokles přívodu okysličené krve. Toto onemocnění souvisí primárně s aterosklerotickým plátem. Zjednodušeně řečeno, když se vám ucpe příslušná tepna, pak dojde k omezení zásobování kyslíkem a problém je na světě. V takovém případě je infarkt myokardu rozvíjen poměrně rychle. Jeho výsledkem je nekróza neboli nenávratné poškození srdečních buněk při ischemii srdeční svaloviny.
Abyste dokázali na infarkt co nejrychleji reagovat a připravit se na něj, musíte jej pochopitelně brzy rozeznat. Příznaků může být hned několik a mnohé z nich mohou být zavádějící s ostatními nemocemi.
Tím největším příznakem je bezpochyby pálivá bolest na hrudníku, která má dlouhodobější charakter. Vše vás svírá a postupně se tento stav může přesouvat do dolních končetin, čelisti, zubů, ale také břicha nebo zad. Pokud jde o infarkt myokardu, s nevětší pravděpodobností vaše srdeční pumpa nebude fungovat správně, proto se vám začne hromadit krev v plicích a vy budete pociťovat nepříjemnou dušnost. Tyto příznaky mohou být doprovázeny i těmi dalšími, přidruženými. Je to například zvýšené pocení, pocit zvracení a celkové nevolnosti.
U některých lidí může tohle všechno nastoupit poměrně rychle, takže když se k tomu přidá snížení krevního tlaku, člověk pak upadá poměrně rychle do bezvědomí. V takový okamžik je dobré, když infarkt myokardu rozezná někdo blízký kolem vás. Tělo člověka je totiž bledé a studené. Proto je nezbytně nutné co nejrychleji zavolat rychlou záchranou službu.
Jak se projevuje mrtvice
Nyní se pojďme zaměřit na příznaky druhého odstrašujícího onemocnění, jímž je mrtvice neboli cévní mozková příhoda. Ta až tolik nesouvisí se srdcem, jako spíše s mozkem. Jde také o poruchu prokrvení, ale mozkové tkáně. Je to způsobeno tím, že dochází k ucpání mozkové tepny. V případě mrtvice je ještě větší důraz kladen na okamžitou lékařskou pomoc, protože při tomto procesu odumírá velké množství mozkových buněk. A to v řádech milionů, takže následky mohou být fatální. Obvykle je uváděno, že pokud jde o mozkovou sraženinu, je třeba pomoci do jedné hodiny, protože pak má člověk sedmdesátiprocentní šanci na uzdravení. S prodlužujícím se časem tato naděje klesá.
A jaké jsou hlavní příčiny cévní mozkové příhody? Zaprvé začnete mít problémy s chůzí, ať už to bude spojeno se špatnou koordinací nebo nepředvídatelnými závratěmi. Pokud začnete zakopávat a ztrácíte rovnováhu, měli byste ihned zbystřit. K tomu se totiž mohou přidat další příznaky. Je to například špatná artikulace. Nemůžete mluvit a pouze drmolíte, nikdo vám nerozumí a dokonce můžete začít mluvit z cesty. Někteří pacienti hovoří vulgárně.
Mrtvice je doprovázena také silnou bolestí hlavy, která je větší, než je běžné. Tento stav ve vás může vyvolávat zvracení a vůbec celkové poruchy vědomí. Pokud člověk opravdu dostal mrtvici, jeho části těla mohou být najednou znehybněné. V obličeji je to například povislý koutek, přestanete mít cit v rukou, takže nedokážete nic zvednout, a to samé se týká také nohou. Tento stav už lze přirovnat k hodně rozvinuté fázi mrtvice a je třeba okamžitě volat lékařskou pomoc.
Předcházejte infarktu a mrtvici
Infarkt i mrtvice jsou onemocnění, která se nevyskytují jen tak pro nic za nic. Obvykle jsou spojena s jistým životním stylem člověka, respektive je jejich výskyt pravděpodobnější. Pokud chcete v maximální možné míře eliminovat výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, je třeba dodržovat několik základních věcí.
V první řadě se zaměřte na životosprávu, která je asi tou nejzásadnější. Eliminujte takové věci, jakými je vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cukru, obezita a hodně cholesterolu v těle. To všechno pochopitelně ovlivníte dobrou, zdravou a vyváženou stranou, k níž přidáte ještě dostatek pohybu. Rozhodně zapomeňte na kouření, jež minimalizuje riziko kardiovaskulárních poruch.
Takže, když tohle všechno shrneme, může to vypadat následovně. Přestaňte kouřit a zároveň omezte přísun soli. Ideální množství je jedna čajová lžička za celý den. Naopak zvyšte přísun ovoce a zeleniny, které pomohou vašemu tělu obecně. Eliminací nebo snížením konzumace alkoholu jistě také nic nezkazíte. Poté, co zvýšíte svoji pohybovou aktivitu, ideálně každodenní, pořiďte si osobní váhu. Hlídejte si svoji hmotnost a mějte pod kontrolou množství tuku ve svém těle. Když nemáte čas na aktivnější aerobní činnost, vsaďte alespoň na chůzi, jíž se stačí věnovat třeba půl hodiny denně.
Abyste měli úplnou jistotu, že se pro omezení infarktu a mrtvice snažíte dělat co možná nejvíce, změřte si čas od času také svůj krevní tlak. S přibývajícím věkem byste neměli podceňovat ani pravidelné preventivní návštěvy lékaře, který je schopen jakékoliv neduhy odhalit s patřičným předstihem. Věřte, že dodržení těchto základních maličkostí se rozhodně vyplatí.