Ajurvéda je pradávný systém, který vnímá člověka jako celek. Její kolébkou je Indie v době zhruba před 6 000 lety. Název ajurvéda se předkládá jako „věda o životě“. A tou také je. Ajurvéda se snaží najít cestu pro zdravý život v souladu harmonií těla, duše i ducha. Spíše než na potlačování někdy nepříjemných symptomů nezdravého způsobu života se ajurvéda zaměřuje na znovunastolení a udržení rovnováhy.
V článku najdete
Život v souladu s přírodními zákony
Podle ajurvédy pramení veškerá moudrost a inteligence z jednoho zdroje, který je absolutní. Ten se projevuje díky přírodním zákonitostem. Ajurvéda přírodě pomáhá a podporuje harmonii mezi ní a člověkem. Ajurvéda vychází ze třech hlavních energií, které někdy nazývá tridóšy. Z nich se odvozují tři hlavní lidské typy: váta, kapha, pitta. Člověk typu váta je charakteristický štíhlou postavou, hlavou v nebesích a tělem, které potřebuje teplo. Mohou ho stále studit končetiny a často si také může připadat vyčerpaný. Pitta je naproti tomu člověk se svalnatou tělesnou konstitucí, který má rád sport a pohyb obecně a kterému dobře funguje trávení. A konečně poslední kapha je typický pomalý flegmatik, který je rozvážný, do ničeho se nehrne po hlavě a jeho trávení je pomalé, ale silné. S ohledem na tělesnou konstituci, je pak dobré upravit také jídelníček a celkovou míru pohybu v životě jednotlivých dóšických typů.
Podpora životní energie
Každému člověku, ať již má konstituční typ váta, kapha nebo pitta, se může někdy stát, že mu schází energie. Nejčastěji je tento stav typický pro období časného jara. Právě v tuto chvíli je vhodné povolat na pomoc ajurvédské bylinky. Mezi nimi doslova kraluje ašvaganda. Ta je vhodná pro všechny dóšy a kromě energie a vitality podporuje také kognitivní funkce a pomůže s navozením kvalitního spánku. Ne nadarmo její český název zní „Vitánie snodárná“. Pokud vám ašvaganda nebude stačit, sáhněte po další zajímavé bylince, která dodá energii. Tou je guarana. Ta sice pochází z jižní Ameriky, ale není o nic horší než ašvaganda.
Doplňujte vitamín D
Aby vaše tělo dobře fungovalo, je potřeba jej podpořit pravidelným doplňováním vitamínů. V zimním období je nutný především vitamín D, který si tělo neumí samo vyrobit, ale potřebuje jej více než v létě. Jak doplnit vitamín D, když je slunečního svitu pomálu? Nejsnazší cestou je pravidelná konzumace rybího tuku anebo tabletek.