Snad každý z nás se někdy dostal do křížku s vodním kamenem. Ten se usazuje ve varných konvicích, je příčinou nevzhledných skvrn na koupelnových dlaždicích a bateriích a především ucpává úzká místa kávovarů, napařovacích žehliček a dalších těžko dostupných prostor.
V článku najdete
Jak poznáte, že máte tvrdou vodu a co je její příčinou?
Nejsnazším indikátorem je intenzita usazování vodního kamene ve vaší varné konvici. Právě tam máte možnost na první pohled spatřit, co asi čeká váš bojler, pračku, myčku nádobí, ale také kávovar a espressovač. Tvrdá voda také hůře myje. To se projevuje tím, že mýdlo méně mění a rychleji se smývá. Vodní kámen obsažený ve vodě je směsí vápenatých a hořečnatých solí, které se uvolňují při zahřívání vody a usazují se na stěnách spotřebičů. Vzhledem k převažujícímu obsahu druhu solí může barva vodního kamene přecházet od čistě bílé po nažloutlou až do hnědé.
Jaké jsou následky usazování vodního kamene?
Kromě stěn nádob, ve kterých se ohřívá voda, jej najdete především přímo na topných tělesech a právě to je problém. Zahřívací jednotky patří k nejčastěji měněným komponentám většiny elektrických přístrojů pracujících s rychlým zahříváním a ochlazováním vody. Vodní kámen se podílí především na snižování účinnosti mycích a pracích přípravků a zároveň s tím zvyšuje spotřebu vody. Jeho usazování vede v konečném důsledku k vyšší ceně vody a rychlejšímu ničení spotřebičů.
Jakými způsoby lze s vodním kamenem zatočit?
Možností je celá řada. Jejich využití závisí na vašich možnostech i dostupných nástrojích a prostředcích. Nejčastěji jde o odstranění:
- mechanické
- chemické
Mechanické odstranění tohoto nezvaného návštěvníka spočívá v jemném vydrhnutí postižených míst kartáčem nebo škrabkou. V mnohých případech není tento přístup dostatečně účinný už jen z toho důvodu, že se do některých oblastí nástrojem vůbec nedostanete. Právě v tomto případě nastupuje ke slovu chemická varianta eliminace vodního kamene. K té se často používá kyselina chlorovodíková nebo citrónová. Obě kyseliny jsou poměrně agresivní a jsou schopné narušit a proděravět jemné hadičky vašeho espressovače. Chcete-li zamezit jeho poškození, používejte šetrný a ekologicky odbouratelný prostředek na odstranění vodního kamene, který vás efektivně zbaví vodního kamene a zachová funkci vašeho kávovaru.